
Javításra került hozzám egy Ortega RCE 180 GT elektroakusztikus klasszikus gitár, és egy (nekem) újfajta 12 lyukkal megáldott (hat helyett) alsó híd, aminek utánaolvasva, egy tökjó találmány, csak ezen a gitáron egyszerűen nem értem a pozícióját.
Adott ugyanis ez a 12 lyukas alsó híd, aminek a lényege, hogy a gitárhúr a lehető legmeredekebben, a húr befűzésének következtében esetlegesen kialakuló felesleges hurkoktól mentesen üljön a nyeregre, a legjobb rezonanciát biztosítva a húrok számára.
Az ötlet tökjó, de több problémám is akad.A legfontosabb, hogy ezen a gitáron a gyári szerint húrozva (lehet máshogy is, mindjárt írom) a húrok ugyan szimmetrikusan helyezkednek el a fogólapon, de értelmezhetetlenül nagy távolságot kapunk a fogólap széle és a 2 szélső húr között. Játszani is kényelmetlen a hangszeren emiatt, és nem is néz ki „egészségesen” Mivel ez egy testre ragasztott híd (természetesen) így csak azt tudom elképzelni, hogy rossz híd került gyárilag hangszerre. Lehet, hogy én reagálom túl, de a képek számomra önmagukért beszélnek, nem tudom, ki hog yvan ezzel, szerintem ez hiba, és nem ez az első Ortega gitár, ahol hasonló hanyagságba botlottam: egyszer egy nagy értékű gitárt is visszavittem a boltba mert egyszerűen hamus volt a felsőbb fekvésekben. Kompenzálatlan nyereg volt ugyan rajta de ez egy klasszikus gitáron nem ritka, sőt, és nem akartam vesződni vele – de ez egy másik sztori…
Szóval képeken az szerintem nem normális húrtáv és fogólap arány:


